Napsali nám

Dobrý den, Pane Legerský,


především musím smeknout pomyslný klobouk, jsem rád, že na Morávce existuje opozice. Jsem velice nadšen Vaší kampaní, skoro jsem přestal doufat, že by někdo mohl vůbec si dovolit "vzdorovat" 'obecnímu úřadu.' Je velice pozitivní, že jste vytvořil protiváhu stávajícímu "systému."
Rád bych tímto způsobem vyjádřil svou podporu a rovněž bych rád okomentoval svůj úhel pohledu na naší obec, kde všichni pospolu žijeme a přeci jen musíme vycházet.

Z mého osobního pohledu, mě fascinuje, co si vlastně obec může dovolit. Rád bych tímto okomentoval "novou" cestu na Kolonii, čili od zatáčky před mostem u sběrného dvora po splav. Způsob jakým byla cesta... zrekonstruována... je opravdu fascinující. Jak je možné, že obec může postavit cestu skrze soukromý pozemek i bez povolení majitelů (takže v konečném důsledku teoreticky mi přes barák postaví vedlejšku, protože to tak prostě bylo? Co to jako je?) - důkazem budiž mi výpis z katastru nemovitostí. Samozřejmě rozumím tomu, že cesta byla v absolutně dezolátním stavu, výmoly, prohlubně a "skokánky," ale i přes všechno mé porozumění vázne, nechápu, proč obec nemá koncepční strategii výkupu. Ono přeci jen osobní jednání s dotčenými majiteli by bylo rozhodně lepší řešení, nežli prach obyčejný dopis z úřadu.
Jakožto další problém, opět z mého osobního úhlu pohledu, mi připadá veřejná zeleň, potažmo parčík u Splavu.

Je fajn, že se zhodnotila prázdna savana, ovšem ptám se, jaký bude náklad na udržování v letech. Protože pokud park nebude udržován, brzy se z něj stane další džungle. Dost na tom, že je nainstalováno ohniště ale z logiky, kde má vzít člověk dřevo na zátop, má chodit a """"""krást""""" ze soukromých lesíku kolem řeky, či brát si dřevo, které užívá hospůdka Splav na topení? (I když se tak v praxi děje, prakticky argument, že si člověk má dovést dřevo sám je sám o sobě dosti úsměvný) a zároveň mě zaráží instalace kamer, které vlastně "berou soukromí" lidem, kteří chtějí parčík užít? Rozumím argumentu, že se jedná o ochranu investice obce ale přeci jen, kdo chce aby jej "zaměstnanci obce" sledovali zdali má párek opečený správně či nikoliv. Toto mě osobně nepřijde v pořádku, spíš mi to hlava nebere. Nemusíme si nalhávat nic o tom, kdo k těmto kamerám může mít přístup...

Ne - Sociální byt: vyjadřuji plný souhlas! Opět si nemusíme nic nalhávat, konexe by mohly vést k zvýhodnění jednotlivců. Osobně si myslím, že toto není správná cesta naší obce.

Ano - Podpora rodin: bohužel bych byl býval rád za tézi Ano - Podpora Moravčanů, ač můžeme považovat rodinu za základ státu, jedná se pouze (z ekonomického pohledu) o statek, který přináší finance do veřejného rozpočtu. K tomu nepotřebuji rodinu nýbrž platit daně (radikální myšlenka, chápu). Pokud obec podporuje rodiny, proč tedy je u školy hřiště za jeho užití se musí platit?

Ano - Zapojení občanů: ROZHODNĚ ANO, stávající komunikace ze strany obce, mi (osobně) připadá jako "Už je to hotové, koukejte! Diskuze není potřeba. Jsme skvělí." V žádném Moravčanu jsem si viditelně nevšiml toho, aby obec vyzvala své obyvatele, aby projevili svůj názor, pouze předkládají hotovou věc, proč?

Podpora cestovního ruchu: Rád bych Vám předpoložil myšlenku (opět pouze osobní). Proč obec v poslední době nepodporuje cestovní ruch, jakožto obec v Beskydech má přívětivé podmínky. Samozřejmě se nám občanům nelíbí, když nám korzují kolem baráku davy, avšak turisté nám drží při životě naše hospody, které vytváří pracovní místa (jak kvalitní toť otázkou) ale nerad bych viděl Morávku bez obchodu, bez hospody - bez života, jak se tomu děje na vesnicích v Čechách aj na Moravě. Turistické přístřešky jsou ve stavu, kdy si člověk řekne, snad mi to nespadne na hlavu, o běžeckých stopách nemluvě. Tato problematika je velice komplexní a na straně nákladů vytváří skutečný problém, ale obec by se měla snažit se snad prezentovat a snažit se "nalákat" turisty.
O kauze sjezdovka Sviňorky se raději nebudu vyjadřovat, nepřísluší mi to. Ač všichni jsme pochopili tuto žabomyší válku.

Sběrný dvůr - určitě moc dobře víte, jak to funguje či občas nefunguje.

Podpora obecního zubaře, nebudeme si nic nalhávat, zubař již patří mezi luxusní služby. Neměla by obec pobídnout mladé zubaře a zkusit někoho ulovit. Zcela chápu, že na konec světa se nikomu z měst a vysokých výdělku nechce, ač podobná kampaň již v minulosti probíhala, nesetkala se s úspěchem.... Zubař nikde.

Naše kopce by neměly patřit bohatým. Nejsem si zcela jist, zdali strategie zpoplatnění parkoviště Lipové, případně Úspolka, případně Bebek by měla být plně aplikována. Teoreticky je lepší, pokud auta parkují na daných místech místo toho aby stály po příkopách, viz cena na Slavíč.
České srdce. Jak krásné by bylo, kdyby se stalo opět centrem dění avšak doby dávno minulé již pominuly a nyní se ptám, vyplatí se tato investice? Nebude ono sociální bydlení pouze pro přízněnce obce?
Pane Legerský, pokud budete kandidovat v letošních komunálních volbách, máte mou plnou podporu.

Eduard Smeja

Aktuality

 • Další fotky ze staré Morávky

  26.4.2024

  Přidali jsme další fotky z Morávky, tentokrát se můžete podívat na Raškovice a Pražmo. Zajímá Vás jak se měnila Morávka v čase? Další fotky Morávky.

  Morávka 

  Více fotek

 • Bombardování Morávky 1944

  17.4.2024

  Z historie protektorátu: bombardování Morávky a Ostravského regionu. Zajímavost z historie Morávky z období protektorátu.

  Morávka 

  Celý článek

 • Fotky ze staré Morávky, jak šel čas

  16.4.2024

  Přidali jsme staronové fotky z Morávky. Zajímá Vás jak se měnila Morávka v čase? Podívejte se na přidané fotografie a pohlednice Morávky.

  Morávka 

  Více fotek

 • Aktualita: Stavba Billy v Dobré

  24.11.2023

  Stavba nového obchodního centra v Dobré začíná brát na sebe reálné tvary. Co nás projíždějící řidiče, nebo nakupující zákazníky z Morávky čeká?

  Billa 

  Čtěte dále

 • Sportovní kroužek na Morávce

  20.12.2022

  Sportovní kroužek na Morávce opět zahájen – již desátý ročník. Pohyb je pro nás radost. Kompletní fotogalerii naleznete v celém článku. 

   

  Čtěte dále

 • Survival Event na Morávce

  10.12.2022

  Na Morávce se uskutečnila velmi zajímavá akce, pod názvem SURVIVAL EVENT.  Zúčastnilo se jí téměř 50 účastníků, většinou děti ve věku od 8 do 18 let.

   

  Čtěte dále

 • Focení je pro mne radost

  28.8.2022

  Vážení čtenáři,

  dovolte mi, abych se vám představila. Jmenuji se Lenka Kręželoková, mnozí z vás mne znáte pod dívčím příjmením Pajurková. Jsem maminka dvou malých dětí a mou velkou zálibou jsou fotografie. 

  Čtěte dále

 • Letní promítání ŠTĚŠTÍ JE KRÁSNÁ VĚC

  31.7.2022

  děkuji Vám za hojnou účast na II. ročníku pohádkového odpoledne, které se konalo 2.7.2022.Jsem ráda, že si děti trošičku připomněly klasické pohádkové bytosti, jako je červená Karkulka, Rumcajs, Manka, Křemílek, Vochomůrka a jiné postavičky.

  Čtěte dále

 • Facebook NašeMorávka

  8.6.2022

  Naše Morávka je nyní i na Facebooku. Sledujte nás a o nic už nepřijdete.

  www.facebook.com/NaseMoravka

 • Fotografie z akcí

  7.6.2022

  Sledujte naši fotogalerii. Aktuálně zde najdete fotografie z akce Kácení Máje.

  Fotogalerie

 • Sportovní kroužek 9. ročník

  19.5.2022

  Co je u nás v kroužku nového? Vzhledem k tomu, že bez našeho vědomí dochází k úpravám článků do Moravčanu Vám jej poskytujeme v plné verzi i s fotkami.

  Čtěte dále

Morávka, obec ležící v okrese Frýdek-Místek ve východní části českého Slezska, je vyhledávaným rekreačním místem s nejrozlehlejším územím v Beskydech. Domovem je zde pro asi 1 300 obyvatel.

Historie Morávky sahá do období po roce 1615, kdy byla založena podél horního toku stejnojmenné řeky. Půda, na které obec stojí, postupně přešla do vlastnictví hrabat z Vrbna, rodiny Oppersdorfů a nakonec rodiny Pražmů. Více.