Napsali nám

Dobrý den, Pane Legerský,


především musím smeknout pomyslný klobouk, jsem rád, že na Morávce existuje opozice. Jsem velice nadšen Vaší kampaní, skoro jsem přestal doufat, že by někdo mohl vůbec si dovolit "vzdorovat" 'obecnímu úřadu.' Je velice pozitivní, že jste vytvořil protiváhu stávajícímu "systému."
Rád bych tímto způsobem vyjádřil svou podporu a rovněž bych rád okomentoval svůj úhel pohledu na naší obec, kde všichni pospolu žijeme a přeci jen musíme vycházet.

Z mého osobního pohledu, mě fascinuje, co si vlastně obec může dovolit. Rád bych tímto okomentoval "novou" cestu na Kolonii, čili od zatáčky před mostem u sběrného dvora po splav. Způsob jakým byla cesta... zrekonstruována... je opravdu fascinující. Jak je možné, že obec může postavit cestu skrze soukromý pozemek i bez povolení majitelů (takže v konečném důsledku teoreticky mi přes barák postaví vedlejšku, protože to tak prostě bylo? Co to jako je?) - důkazem budiž mi výpis z katastru nemovitostí. Samozřejmě rozumím tomu, že cesta byla v absolutně dezolátním stavu, výmoly, prohlubně a "skokánky," ale i přes všechno mé porozumění vázne, nechápu, proč obec nemá koncepční strategii výkupu. Ono přeci jen osobní jednání s dotčenými majiteli by bylo rozhodně lepší řešení, nežli prach obyčejný dopis z úřadu.
Jakožto další problém, opět z mého osobního úhlu pohledu, mi připadá veřejná zeleň, potažmo parčík u Splavu.

Je fajn, že se zhodnotila prázdna savana, ovšem ptám se, jaký bude náklad na udržování v letech. Protože pokud park nebude udržován, brzy se z něj stane další džungle. Dost na tom, že je nainstalováno ohniště ale z logiky, kde má vzít člověk dřevo na zátop, má chodit a """"""krást""""" ze soukromých lesíku kolem řeky, či brát si dřevo, které užívá hospůdka Splav na topení? (I když se tak v praxi děje, prakticky argument, že si člověk má dovést dřevo sám je sám o sobě dosti úsměvný) a zároveň mě zaráží instalace kamer, které vlastně "berou soukromí" lidem, kteří chtějí parčík užít? Rozumím argumentu, že se jedná o ochranu investice obce ale přeci jen, kdo chce aby jej "zaměstnanci obce" sledovali zdali má párek opečený správně či nikoliv. Toto mě osobně nepřijde v pořádku, spíš mi to hlava nebere. Nemusíme si nalhávat nic o tom, kdo k těmto kamerám může mít přístup...

Ne - Sociální byt: vyjadřuji plný souhlas! Opět si nemusíme nic nalhávat, konexe by mohly vést k zvýhodnění jednotlivců. Osobně si myslím, že toto není správná cesta naší obce.

Ano - Podpora rodin: bohužel bych byl býval rád za tézi Ano - Podpora Moravčanů, ač můžeme považovat rodinu za základ státu, jedná se pouze (z ekonomického pohledu) o statek, který přináší finance do veřejného rozpočtu. K tomu nepotřebuji rodinu nýbrž platit daně (radikální myšlenka, chápu). Pokud obec podporuje rodiny, proč tedy je u školy hřiště za jeho užití se musí platit?

Ano - Zapojení občanů: ROZHODNĚ ANO, stávající komunikace ze strany obce, mi (osobně) připadá jako "Už je to hotové, koukejte! Diskuze není potřeba. Jsme skvělí." V žádném Moravčanu jsem si viditelně nevšiml toho, aby obec vyzvala své obyvatele, aby projevili svůj názor, pouze předkládají hotovou věc, proč?

Podpora cestovního ruchu: Rád bych Vám předpoložil myšlenku (opět pouze osobní). Proč obec v poslední době nepodporuje cestovní ruch, jakožto obec v Beskydech má přívětivé podmínky. Samozřejmě se nám občanům nelíbí, když nám korzují kolem baráku davy, avšak turisté nám drží při životě naše hospody, které vytváří pracovní místa (jak kvalitní toť otázkou) ale nerad bych viděl Morávku bez obchodu, bez hospody - bez života, jak se tomu děje na vesnicích v Čechách aj na Moravě. Turistické přístřešky jsou ve stavu, kdy si člověk řekne, snad mi to nespadne na hlavu, o běžeckých stopách nemluvě. Tato problematika je velice komplexní a na straně nákladů vytváří skutečný problém, ale obec by se měla snažit se snad prezentovat a snažit se "nalákat" turisty.
O kauze sjezdovka Sviňorky se raději nebudu vyjadřovat, nepřísluší mi to. Ač všichni jsme pochopili tuto žabomyší válku.

Sběrný dvůr - určitě moc dobře víte, jak to funguje či občas nefunguje.

Podpora obecního zubaře, nebudeme si nic nalhávat, zubař již patří mezi luxusní služby. Neměla by obec pobídnout mladé zubaře a zkusit někoho ulovit. Zcela chápu, že na konec světa se nikomu z měst a vysokých výdělku nechce, ač podobná kampaň již v minulosti probíhala, nesetkala se s úspěchem.... Zubař nikde.

Naše kopce by neměly patřit bohatým. Nejsem si zcela jist, zdali strategie zpoplatnění parkoviště Lipové, případně Úspolka, případně Bebek by měla být plně aplikována. Teoreticky je lepší, pokud auta parkují na daných místech místo toho aby stály po příkopách, viz cena na Slavíč.
České srdce. Jak krásné by bylo, kdyby se stalo opět centrem dění avšak doby dávno minulé již pominuly a nyní se ptám, vyplatí se tato investice? Nebude ono sociální bydlení pouze pro přízněnce obce?
Pane Legerský, pokud budete kandidovat v letošních komunálních volbách, máte mou plnou podporu.

Eduard Smeja

Aktuality

 • Sportovní kroužek opět zahájen – již desátý ročník.

  20.12.2022

  Kompletní fotogalerii naleznete v článku. Přejeme Vám i všem Vašim blízkým příjemné prožití vánočních svátků a v novém roce pevné zdraví.

   

  Čtěte dále

 • SURVIVAL EVENT

  10.12.2022

  Ve dnech 1. a 2. října se na Morávce uskutečnila velmi zajímavá akce, pod názvem SURVIVAL EVENT. Zúčastnilo se jí téměř 50 účastníků, většinou děti ve věku od 8 do 18 let.

   

  Čtěte dále

 • Poděkování voličům

  26.9.2022

  Rádi bychom touto cestou poděkovali voličům obou našich sdružení za hlasy nám udělené a za posílení opozice v zastupitelstvu obce Morávka. Zároveň tímto gratulujeme vítězi. Morávka Lidem / Se zdravým rozumem

 • Uvedení informací na pravou míru

  19.9.2022

  Navazuji na článek v Moravčanu č.4/2022 „vysvětlující“ a útočící na články z úvodních čísel Naší Morávky.

   

  Čtěte dále

 • Zlatá žíla na Morávce?

  15.9.2022

  2 000 Kč pro jedno dítě do školy není, ale na odměnu 100 000 Kč  pro starostku ano - kterou si navíc starostka sama navrhla a nechala schválit zastupitelstvem obce...

  Svůj názor můžete vyjádřit u voleb do zastupitelstva ve dnech 23. a 24. září 2022.

  Ing. Jan Legerský

  Whatsapp-image-2022-09-15-at-11-12-19 

  Čtěte dále

 • Společný program sdružení

  12.9.2022

  Naše dvě sdružení vstupují do voleb do zastupitelstva obce společně.  Jsme občané Morávky jako Vy a máme stejně jako Vy různé názory na to, co naší obci chybí, co zlepšit, nebo změnit. Máme ale společný cíl, lepší obec pro život. 

   

  Čtěte dále

 • Krátké vyhodnocení Jana Legerského

  9.9.2022

  Vážení spoluobčané,

  přicházím za Vámi s krátkým vyhodnocením posledních čtyř předvolebních měsíců, které možná trošku rozvířily naši poklidnou hladinu v obci. Vstoupili jsme do Vašich domácností s informacemi, o kterých jste nevěděli a ani o nich neměli tušení.
  Vše, co jsme popsali v našich článcích je pravda, nic není vymyšleno, jen se o tom nikde nemluvilo, nepsalo, prostě to nebylo žádoucí, aby se to dostalo „na veřejnost“. Kdyby to nebyla pravda, určitě by se někdo ohradil a možná už nás i žaloval. Nestalo se tak a zřejmě ani nestane. Asi máme pravdu.

  Dsc_0243-2 

  Čtěte dále

 • Žbluňk II Zdeňka Ševčíka

  6.9.2022

  Vážení čtenáři,

  tak se nám na Morávce rozjel boj o voliče do obecního zastupitelstva, a to formou pomluv na adresu Sdružení Morávka Lidem / Morávka se zdravým rozumem. Především se jedná o NEPRAVDY, které jsou směrovány k předchozímu vedení obce, například chybějící polystyren na obecním úřadě..
  Že by se někdo začal bát ??? A neví jak zamaskovat své vlastní chyby???
  Přečtěte si článek, nejen k tomuto tématu, od Ing. Zdeňka Ševčíka. V něm se mimo jiné dozvíte jaká je pravda o chybějícím polystyrenu z dob, kdy byl Naším starostou právě Ing. Zdeněk Ševčík. Mimochodem - polystyren jsme našli, ale stále nevíme kde je zaplacený asfalt.

  Obec 

  Čtěte dále

 • Marný boj o informace II.

  1.9.2022

  AKTUÁLNĚ 1.9,2022 - sledujeme situaci online. Dne 1.8.2022 byla na obec podána stížnost na starostku a místostarostu zveřejněná  v Naší Morávce č. 3. Podle informací právního oddělení krajského úřadu mělo vedení obce stížnost do 7 dnů vyřídit nebo ji postoupit na krajský úřad. Dnes je 1.9.2022 a stížnost není vyřízena a ani ze strany obce poskytnuta na krajský úřad. Asi je někde chyba, myslíte si to taky? 

   

  Čtěte dále

 • Kandidátky pro volby do zastupitelstva obce Morávka

  28.8.2022

  Dovolte nám,  abychom Vám představili Kandidátky pro volby do zastupitelstva obce Morávka. 

   

  Čtěte dále

 • Focení je pro mne radost

  28.8.2022

  Vážení čtenáři,

  dovolte mi, abych se vám představila. Jmenuji se Lenka Kręželoková, mnozí z vás mne znáte pod dívčím příjmením Pajurková. Jsem maminka dvou malých dětí a mou velkou zálibou jsou fotografie. 

  Čtěte dále

 • Názor občana

  28.8.2022

  Dobrý den, vážení čtenáři,
  jelikož politika mně a domnívám se, že i mnoho s Vás nikdy nezajímala, nechtěl jsem se k ní ani na 100 km přibližovat. Pokud však vedete nějaké sportovní oddíly nebo pokud tvoříte něco pro veřejnost, dříve nebo později se s ní potkáte a občas jí musíte bohužel i čelit.

  Čtěte dále

 • Nemusí hned pršet, stačí, když kape

  27.8.2022

  Jak praví klasik, nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá. Rozhodli jsme se, že se tedy pochválíme. Co se nám již povedlo, přestože nejsme v zastupitelstvu a vládneme jen slovem a písmem?

  Čtěte dále

 • O všem rozhoduji sama 3

  22.8.2022

  Dovolte mi, abych jen upřesnil některá čísla týkající se investičních akcí z posledního čísla Moravčanu vydaného naším obecním úřadem.

  Honza-o-vsem-rozhoduji-sama Hromosvod-zdravotni-stredisko-a-ms

  Čtěte dále

 • Žbluňk Zdeňka Ševčíka

  18.8.2022

  říká se, že dvakrát nevstoupíš do stejné řeky. Jestliže nemám porušit toto pravidlo, tak já tam skočím po hlavě, přímo pod splav. Buď mě z té vody vytáhnete, nebo utopíte. A život půjde dál.
  Po přečtení periodika Naše Morávka, jsem dospěl k názoru, že některé uvedené informace mají zvláštní podtext.

  Čtěte dále

 • Letní promítání filmu ŠTĚŠTÍ JE KRÁSNÁ VĚC

  31.7.2022

  děkuji Vám za hojnou účast na II. ročníku pohádkového odpoledne, které se konalo 2.7.2022.Jsem ráda, že si děti trošičku připomněly klasické pohádkové bytosti, jako je červená Karkulka, Rumcajs, Manka, Křemílek, Vochomůrka a jiné postavičky.

  Čtěte dále

 • Otevřený dopis občana Morávky

  28.6.2022

  děkuji Vám za hojnou účast na II. ročníku pohádkového odpoledne, které se konalo 2.7.2022.Jsem ráda, že si děti trošičku připomněly klasické pohádkové bytosti, jako je červená Karkulka, Rumcajs, Manka, Křemílek, Vochomůrka a jiné postavičky.

  Čtěte dále

 • Nová anketní otázka

  24.6.2022

  Vážení čtenáři, je spousta možností, jak obohatit  kulturu  v naší obci.

  Proto se těším na Vaše nové podněty a nápady,popřípadě informace co Vám v naší obci chybí nebo co by jste v ní rádi změnili.

  Čtěte dále

 • Střípky ze zastupitelstva

  20.6.2022

  Vážení čtenáři.

  Dovolte mi, abych se s Vámi podělil o své pocity z návštěvy jednání zastupitelstva konaného dne 30. 5. 2022.

  Čtěte dále

 • Slovo zastupitele

  16.6.2022

  Vážení spoluobčané,
  dovolte mi, abych za sebe, jako jediného zastupitele v opozici ze svého pohledu částečně a krátce zhodnotil končící volební období. 

  Čtěte dále

 • Facebook NašeMorávka

  8.6.2022

  Naše Morávka je nyní i na Facebooku. Sledujte nás a o nic už nepřijdete.
  Morávka Lidem / Morávka Se zdravým rozumem.

  www.facebook.com/NaseMoravka

 • Fotografie z akcí

  7.6.2022

  Sledujte naši fotogalerii. Aktuálně zde najdete fotografie z akce Kácení Máje.

  Fotogalerie

 • Lavičky v obci

  6.6.2022

  Dlouhodobě mne trápí problém laviček na Morávce. Nyní nám jich pár přibylo u splavu, ale to si myslíme, že je málo. Všiml jsem si, že spousta lidí, a to většinou seniorského věku chodí na nákup či poštu pěšky.

  Čtěte dále

 • Morávka Lidem

  23.5.2022

  Vážení a milí spoluobčané
  jsem zastupitelem Obce Morávka zvolený za naše sdružení Morávka Lidem. Jsem jediný opoziční zastupitel, který je ve svém snažení o zprůhlednění některých činností obce osamocen.

  Čtěte dále

 • Morávka Se zdravým rozumem

  22.5.2022

  Vážení čtenáři,
  dovolte mi vysvětlit, jeden z důvodů, proč jsme se naše nové hnutí rozhodli nazvat Morávka Se  zdravým rozumem.

  Čtěte dále

 • Žijí mezi námi

  20.5.2022

  Ze zastupitelstva. Jako člen zastupitelstva na jeho zasedáních i mimo ně v běžném životě vnímám poznámky a názory spoluobčanů.

  Čtěte dále

 • Sportovní kroužek 9. ročník

  19.5.2022

  Co je u nás v kroužku nového? Vzhledem k tomu, že bez našeho vědomí dochází k úpravám článků do Moravčanu Vám jej poskytujeme v plné verzi i s fotkami.

  Čtěte dále

 • Kanalizace v obci?

  18.5.2022

  Ve volebním roce 2018 se na poslední chvíli před volbami rekonstruoval chodník od zastávky Morávka střed ke škole a zdravotnímu středisku.

  Čtěte dále

 • Proč vzniká občasník Naše Morávka?

  15.5.2022

  Možná se ptáte, proč vzniká paralelní časopis k obecnímu tisku. Chceme Vám přinášet kompletní, nezkreslené a neupravené články a informace z dění na Morávce.

  Čtěte dále

Jste aktivní na Morávce, spolek, živnostník, firma? Přidejte se k nám, vložíme zde Vaše logo, odkaz na web, nebo i Váš článek, prezentujte se na www.nasemoravka.cz

Náš web www.nasemoravka.cz je nový, rozvíjející se projekt. Posílejte nám Vaše návrhy na zlepšení, můžete zaslat Váš článek, nebo fotografie.