Z historie protektorátu: bombardování Morávky

Autor NaseMoravka.cz
|
17.4.2024

 

Bombardování Morávky 1944

Během druhé světové války byla zasažena i Morávka. Okolo roku 1944 zřejmě americký nebo britský bombardér při návratu z mise nad údolím Nytrova shodil tři bomby. Pilot, pravděpodobně kvůli nedostatku paliva, musel letoun odlehčit. Bomby dopadly na obydlí rodiny Vančurů. Přestože jedno stavení bylo úplně zničeno, štěstí měli obyvatelé chalupy L. Vančury, kteří se v tu dobu nacházeli na trhu a v kostele. U jedné z hospodářských budov došlo k výbuchu, kde paradoxně přežilo telátko, oddělené od krávy, aby nespotřebovalo všechno mléko. Kráva, která se pásla nedaleko, rovněž přežila. Zbylé dvě bomby spadly poblíž obytných budov, ale kromě škod na polích nezpůsobily větší škody.

V jiném případě došlo k shozu tří bomb v údolí Vlaské na pozemek pana Demla. Tyto bomby naštěstí nezpůsobily žádné škody.

Nejničivější nálet v rámci Ostravy a okolí 29. srpna 1944

Bombardování Ostravy 29. srpna 1944 bylo jedním z nejničivějších leteckých útoků za druhé světové války v tomto regionu. Provedla ho americká 15. letecká armáda, která nasadila 400 bombardérů Liberator s cílem zasáhnout průmyslové a vojenské objekty v nacisty okupované Ostravě. Hlavními cíli byly Vítkovické železárny a chemický závod Rütgers, avšak mnoho bomb dopadlo do obydlených částí města, včetně centra, Zábřehu, Vítkovic a Slezské Ostravy.

Tragicky, přestože cílem byl průmysl, většina bomb dopadla do obytných oblastí, což vedlo k obrovským civilním ztrátám. Odhady mluví až o 500 mrtvých a značném počtu zničených nebo poškozených budov. Tento útok byl považován za první a zároveň největší bombardování Ostravy během války. V dalších letech město zažilo ještě asi třicet dalších náletů, jak amerických, tak sovětských, avšak žádný z nich již nedosáhl ničivosti toho ze srpna 1944.

Odklízení trosek v Ostravě-Zábřehu, srpen 1944. Zdroj archiv pamětníka

 

Uvodní foto ilustrační AI. Zdroj: (CT24)​​ (Novinky.cz)​.

Aktuality

 • Další fotky ze staré Morávky

  26.4.2024

  Přidali jsme další fotky z Morávky, tentokrát se můžete podívat na Raškovice a Pražmo. Zajímá Vás jak se měnila Morávka v čase? Další fotky Morávky.

  Morávka 

  Více fotek

 • Bombardování Morávky 1944

  17.4.2024

  Z historie protektorátu: bombardování Morávky a Ostravského regionu. Zajímavost z historie Morávky z období protektorátu.

  Morávka 

  Celý článek

 • Fotky ze staré Morávky, jak šel čas

  16.4.2024

  Přidali jsme staronové fotky z Morávky. Zajímá Vás jak se měnila Morávka v čase? Podívejte se na přidané fotografie a pohlednice Morávky.

  Morávka 

  Více fotek

 • Aktualita: Stavba Billy v Dobré

  24.11.2023

  Stavba nového obchodního centra v Dobré začíná brát na sebe reálné tvary. Co nás projíždějící řidiče, nebo nakupující zákazníky z Morávky čeká?

  Billa 

  Čtěte dále

 • Sportovní kroužek na Morávce

  20.12.2022

  Sportovní kroužek na Morávce opět zahájen – již desátý ročník. Pohyb je pro nás radost. Kompletní fotogalerii naleznete v celém článku. 

   

  Čtěte dále

 • Survival Event na Morávce

  10.12.2022

  Na Morávce se uskutečnila velmi zajímavá akce, pod názvem SURVIVAL EVENT.  Zúčastnilo se jí téměř 50 účastníků, většinou děti ve věku od 8 do 18 let.

   

  Čtěte dále

 • Focení je pro mne radost

  28.8.2022

  Vážení čtenáři,

  dovolte mi, abych se vám představila. Jmenuji se Lenka Kręželoková, mnozí z vás mne znáte pod dívčím příjmením Pajurková. Jsem maminka dvou malých dětí a mou velkou zálibou jsou fotografie. 

  Čtěte dále

 • Letní promítání ŠTĚŠTÍ JE KRÁSNÁ VĚC

  31.7.2022

  děkuji Vám za hojnou účast na II. ročníku pohádkového odpoledne, které se konalo 2.7.2022.Jsem ráda, že si děti trošičku připomněly klasické pohádkové bytosti, jako je červená Karkulka, Rumcajs, Manka, Křemílek, Vochomůrka a jiné postavičky.

  Čtěte dále

 • Facebook NašeMorávka

  8.6.2022

  Naše Morávka je nyní i na Facebooku. Sledujte nás a o nic už nepřijdete.

  www.facebook.com/NaseMoravka

 • Fotografie z akcí

  7.6.2022

  Sledujte naši fotogalerii. Aktuálně zde najdete fotografie z akce Kácení Máje.

  Fotogalerie

 • Sportovní kroužek 9. ročník

  19.5.2022

  Co je u nás v kroužku nového? Vzhledem k tomu, že bez našeho vědomí dochází k úpravám článků do Moravčanu Vám jej poskytujeme v plné verzi i s fotkami.

  Čtěte dále

Morávka, obec ležící v okrese Frýdek-Místek ve východní části českého Slezska, je vyhledávaným rekreačním místem s nejrozlehlejším územím v Beskydech. Domovem je zde pro asi 1 300 obyvatel.

Historie Morávky sahá do období po roce 1615, kdy byla založena podél horního toku stejnojmenné řeky. Půda, na které obec stojí, postupně přešla do vlastnictví hrabat z Vrbna, rodiny Oppersdorfů a nakonec rodiny Pražmů. Více.