Kontrolní výbor a Strategický plán rozvoje obce na léta 2021-2025

Dobrý den podruhé, vážení spoluobčané,

v minulosti jsem v Raškovicích působil ve funkci starosty obce více než 10 let. Mívali jsme tam každé tři měsíce besedy s občany, kde se mohli lidé zeptat na vše, co je zajímalo z činnosti obce a obecního úřadu. Měli jsme to v našem programu MORÁVKA lidem již před 4-mi léty a budeme prosazovat a navrhovat i letos, ve volbách podzimních. Tady u nás na Morávce je to bohužel tabu. Snaha vedení obce je v tom, abychom se jako občané dozvěděli co nejméně, a bohužel i jako já, řádně zvolený zastupitel a předseda kontrolního výboru zastupitelstva obce.
Sám mám zkušenosti s řízením obce a mohu se s klidným svědomím podívat do očí všem občanům Raškovic i nyní, kde jsem funkci vykonával, že jsem pro ně udělal vždy maximum a co bylo v mých silách.
Se stejným předsevzetím jsem vstupoval před téměř čtyřmi lety jako člen našeho sdružení i do komunálních voleb tady u nás na Morávce. Vašimi hlasy jsem byl zvolen do zastupitelstva obce.
Nyní přicházím za Vámi s několika názory a informacemi jako člen zastupitelstva Obce Morávka – předseda kontrolního výboru (KV).

Ptáte se, proč píšu tyto následující řádky? Jednání zastupitelstva Obce Morávka se většinou kromě zastupitelů zúčastňuje maximálně 5 – 10 našich spoluobčanů, za což jim velmi děkuji. To je však podle mého názoru málo, protože výstupem z jednání jsou pouze kladné zprávy následně uveřejněné v Moravčanu a nepíše se tam o záležitostech, které jsou pro vedení obce nepopulární a trošku problematické.

Již v předchozích dvou volebních obdobích jsem byl členem kontrolního výboru. Nyní jako člen zastupitelstva obce a předseda KV mám ze zákona právo si vyžádat ke kontrole jakékoliv materiály, které chce KV překontrolovat. Bohužel ne vždy se setkáme se vstřícností vedení obce a nedostáváme požadované materiály, což je v rozporu se zákonem. Jako člen zastupitelstva obce mám právo vidět veškeré materiály, které přicházejí na obecní úřad a patří do samostatné působnosti obce. Bohužel ani materiály, které chci vidět, mi nejsou poskytovány i po několika vyžádáních a urgencích.

V jednom případě se jedná o dobu 12 měsíců, kdy jsem na svoji celkem 15x opakovanou žádost doposud nedostal požadované materiály.

Postupně, jak jsem začal pracovat v zastupitelstvu obce, jsem se hned na prvních jednáních pozeptal na pár informací, které nebyly vedení obce příjemné a rázem jsem se stal „nepřítelem“ a opozicí v zastupitelstvu obce. Zjistil jsem například, že v listopadu v roce 2015 bylo ukončeno „Vyhodnocení dotazníkového šetření pro obec Morávka“ pro připravované materiály rozvoje obce. Do listopadu 2018 tento materiál ležel na obecním úřadu. Proč bylo tenkrát šetření vyhodnocováno, když se s ním 3 roky nic nedělalo? Plán rozvoje obce mohl být schválen již před 3 lety a obec se jím mohla rámcově řídit. Plán by byl zřejmě objektivněji než ten současný.

Ten nyní schválený „Strategický plán rozvoje obce na léta 2021-2025“ je vyhodnocen a zpracován z dotazníku, který odevzdalo celkem 53 (!!!) obyvatel naší obce (uvedeno na straně 26 „Strategického plánu rozvoje obce na léta 2021 – 2025“ zveřejněného na www.moravka.info). V naší obci žilo k 1. 1. 2021 asi 1 220, z toho přibližně 886 obyvatel obce starších 18 let. Celkem 53 vyplněných dotazníků je asi 6 % obyvatel, kteří rozhodli o rozvoji obce a obecního majetku na několik let dopředu. Jsou to vlastně 3 – 4 početnější rodiny z Morávky.
Myslíte si, že je to dost názorů na rozvoj obce na několik let dopředu?

Pro další zajímavé informace a názory nás sledujte na www.nasemoravka.cz, nebo mi napište na jan.legersky@seznam.cz.

Jan Legerský
Zastupitel obce Morávka

Aktuality

 • Další fotky ze staré Morávky

  26.4.2024

  Přidali jsme další fotky z Morávky, tentokrát se můžete podívat na Raškovice a Pražmo. Zajímá Vás jak se měnila Morávka v čase? Další fotky Morávky.

  Morávka 

  Více fotek

 • Bombardování Morávky 1944

  17.4.2024

  Z historie protektorátu: bombardování Morávky a Ostravského regionu. Zajímavost z historie Morávky z období protektorátu.

  Morávka 

  Celý článek

 • Fotky ze staré Morávky, jak šel čas

  16.4.2024

  Přidali jsme staronové fotky z Morávky. Zajímá Vás jak se měnila Morávka v čase? Podívejte se na přidané fotografie a pohlednice Morávky.

  Morávka 

  Více fotek

 • Aktualita: Stavba Billy v Dobré

  24.11.2023

  Stavba nového obchodního centra v Dobré začíná brát na sebe reálné tvary. Co nás projíždějící řidiče, nebo nakupující zákazníky z Morávky čeká?

  Billa 

  Čtěte dále

 • Sportovní kroužek na Morávce

  20.12.2022

  Sportovní kroužek na Morávce opět zahájen – již desátý ročník. Pohyb je pro nás radost. Kompletní fotogalerii naleznete v celém článku. 

   

  Čtěte dále

 • Survival Event na Morávce

  10.12.2022

  Na Morávce se uskutečnila velmi zajímavá akce, pod názvem SURVIVAL EVENT.  Zúčastnilo se jí téměř 50 účastníků, většinou děti ve věku od 8 do 18 let.

   

  Čtěte dále

 • Focení je pro mne radost

  28.8.2022

  Vážení čtenáři,

  dovolte mi, abych se vám představila. Jmenuji se Lenka Kręželoková, mnozí z vás mne znáte pod dívčím příjmením Pajurková. Jsem maminka dvou malých dětí a mou velkou zálibou jsou fotografie. 

  Čtěte dále

 • Letní promítání ŠTĚŠTÍ JE KRÁSNÁ VĚC

  31.7.2022

  děkuji Vám za hojnou účast na II. ročníku pohádkového odpoledne, které se konalo 2.7.2022.Jsem ráda, že si děti trošičku připomněly klasické pohádkové bytosti, jako je červená Karkulka, Rumcajs, Manka, Křemílek, Vochomůrka a jiné postavičky.

  Čtěte dále

 • Facebook NašeMorávka

  8.6.2022

  Naše Morávka je nyní i na Facebooku. Sledujte nás a o nic už nepřijdete.

  www.facebook.com/NaseMoravka

 • Fotografie z akcí

  7.6.2022

  Sledujte naši fotogalerii. Aktuálně zde najdete fotografie z akce Kácení Máje.

  Fotogalerie

 • Sportovní kroužek 9. ročník

  19.5.2022

  Co je u nás v kroužku nového? Vzhledem k tomu, že bez našeho vědomí dochází k úpravám článků do Moravčanu Vám jej poskytujeme v plné verzi i s fotkami.

  Čtěte dále

Morávka, obec ležící v okrese Frýdek-Místek ve východní části českého Slezska, je vyhledávaným rekreačním místem s nejrozlehlejším územím v Beskydech. Domovem je zde pro asi 1 300 obyvatel.

Historie Morávky sahá do období po roce 1615, kdy byla založena podél horního toku stejnojmenné řeky. Půda, na které obec stojí, postupně přešla do vlastnictví hrabat z Vrbna, rodiny Oppersdorfů a nakonec rodiny Pražmů. Více.